Sicherheitspolizei - policja bezpieczeństwa

 
Sicherheitspolizei (Sipo) była częścią Reichssicherheitshauptamt (RSHA), czyli Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. W skład Sipo wchodziły Geheime Staatspolizei  (Gestapo)czyli tajna policja państwowa oraz Kriminalpolizei (Kripo), czyli policja kryminalna. Naczelną rolę w całym RSHA sprawowała Sicherheitsdienst (SD), czyli służba bezpieczeństwa.
   Od kandydatów do Sipo wymagano wysokich standardów wykształcenia. W trakcie szkolenia odbywali staż w  policji kryminalnej, SD a na końcu w Gestapo. Po tym szkoleniu następował przydział do odpowiedniego wydziału RSHA. 
   Do SD przyjmowano tylko wykształconych i dobrze przygotowanych kandydatów. Większość członków Służby Bezpieczeństwa zajmowała się wywiadem i kontrwywiadem. SD było przy tym regularnie umundurowana, z kolei funkcjonariusze Kripo i Gestapo często pełnili służ w ubraniach cywilnych. Istniało jednak zarządzenie, aby poza granicami Rzeszy wszystkie rodzaje policji bezpieczeństwa nosiły mundur SD. 
W czasie wojny stosowano mundury szare z otwartym kołnierzem oraz mundury wzoru wojskowego w kolorze feldgrau, oznaki były zgodne ze wzorem SS.
  Kriminalpolizei (Kripo) zajmowała się śledztwami w sprawach rabunków, morderstw, podpaleń i innych przestępstw. 
    W ramach RSHA działała też Grenzpolizei -policja  graniczna, Greko. Była to wydzielona z Sipo umundurowana formacja która stacjonowała w rejonach przygranicznych. 
   W ramach Kripo funkcjonowała  Polska Policja Kryminalna. Była to nieumundurowana, uzbrojona i tajna formacja zajmująca się zwalczaniem rabunków, morderstw, kradzieży. Funkcjonariusze Polskiej Policji Kryminalnej brali też udział  w zwalczaniu podziemia.  Z drugiej strony polscy policjanci często współpracowali z podziemiem.
   Funkcjonariusze Sipo brali udział np. w obławie na oddział A.K. "Wilk" po rozbiciu przez niego posterunku policji granatowej w Ochotnicy Dolnej. W starciu z tym oddziałem na Przełęczy Przysłop nad Szczawnicą  21 lutego 1944 r. zabity został oberscharführer Franz Maywald, który należał do personelu komisariatu policji granicznej w Zakopanem.

A.B.

Bibliografia: 

Gordon Williamson, Niemieckie formacje policji i bezpieczeństwa 1939-1945, Osprey Publishing, 2002


Popularne posty z tego bloga

XII 2017 r. Czerwony Groń, 74 rocznica obławy na obóz O.P. "Wilk"

14 II 2021 Przełęcz Przysłop

Program U.M.W.M. "Kocham Polskę" - Wizyty w szkołach (zdjęcia)