Milicja Obywatelska

    
Milicja Obywatelska została utworzona 7 X 1944 r. na podstawie manifestu PKWN i została podporządkowana Resortowi Bezpieczeństwa Publicznego. Sądecczyzna , Limanowszczyzna oraz Podhale znajdowały się wtedy jeszcze pod okupacją niemiecką, dlatego na tym terenie MO zaczęto tworzyć po wkroczeniu Armii Czerwonej w styczniu 1945 r.  Poza zwolennikami nowego reżimu do MO w początkowym okresie wstępowali też byli partyzanci AK i BCh, którzy liczyli na oddolne przejęcie władzy ze względu na brak kadr u komunistów. Np. w Nowym Targu milicja została utworzona przez partyzantów oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa Józefa Kurasia "Ognia". 
      Milicja była używana do walki z polskim podziemiem antykomunistycznym, ale zdarzały się przypadki współpracy milicjantów z oddziałami partyzanckimi a nawet do przechodzenia w ich szeregi. Posterunki MO były często atakowane i rozbrajane, ale w razie pojmania milicjanci byli z reguły traktowani łagodniej niż funkcjonariusze UB. Sporadycznie dochodziło też do współpracy w walce ze wspólnym wrogiem, np. w trakcie konfliktu granicznego z Czechosłowacją na Spiszu i Orawie partyzanci Józefa Kurasia "Ognia" faktycznie współdziałali z formacjami podległymi resortowi bezpieczeństwa w obronie granic.
      Do 1946 r. oznaką MO była opaska biało-czerwona z napisem, noszona na ubraniu cywilnym, mundurze polskim czy nawet poniemieckim. W 1946 zaczęto wprowadzać jednolite mundury z okrągłymi czapkami.

A.B.

Popularne posty z tego bloga

XII 2017 r. Czerwony Groń, 74 rocznica obławy na obóz O.P. "Wilk"

14 II 2021 Przełęcz Przysłop

Program U.M.W.M. "Kocham Polskę" - Wizyty w szkołach (zdjęcia)