17 VI 2018 r. Upamiętnienie grupy N.S.Z. Włodzimierza Morajki „Błyska”, Szczyrzyc

W cysterskich murach Szczyrzyca miała miejsce uroczystość upamiętnienia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z pododdziału Włodzimierza Morajki „Błyska”. Ci żołnierze służący pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy” opowiedzieli nam swoim życiem niezwykłą historię patriotyzmu i poświęcenia. Szczyrzyc to kolejne miejsce na mapie małopolski naznaczone obecnością żołnierzy zbrojnej konspiracji narodowej. Był to dla nas zaszczyt znaleźć się w tym miejscu i współorganizować całe wydarzenie. Najważniejszą częścią dnia była Msza Święta, zaraz po niej odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej na murach opactwa. Po poświęceniu nastąpił czas wystąpień gości i współorganizatorów. Bezpośrednio po ostatnich wystąpieniach odbyła się inscenizacja historyczna nawiązująca do wydarzeń z lat 1945-47 r. Zakończeniem dnia był wspólny posiłek w gościnnych murach opactwa.


Kolejne wydarzenie upamiętniające żołnierzy „Żandarmerii” to efekt olbrzymiego wspólnego koła zamachowego złożonego z kilku środowisk i wielu ludzi tworzących jeden front oraz realizujących ten sam cel. Podobnie jak kiedyś w Rudzie Kameralnej tak i dziś w Szczyrzycu między cysterskimi różami wzrasta patriotyzm z większą niż dotąd siłą a prawdziwi bohaterowie powróciwszy na panteon poprowadzą wkrótce młode pokolenie we właściwym kierunku.

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez pracy takich organizacji jak min.Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Z.P. „Błyskawica”, Środowisko Rodzin Żołnierzy N.S.Z. „Żandarmeria z kol. Wojasem. Koło Pogórzańskie Z.Ż. N.S.Z., S.M. koła Ś.Z.Ż. A.K. Olbrzymią pomoc uzyskaliśmy od Opactwa Cystersów w Szczyrzycu, w którego otoczeniu odbyła się całość uroczystości. Pomyślnie poprowadził uroczystości kol. Perkman z Karpackiego koło Z.Ż. N.S.Z., który także dokonywał montażu tablicy. Jak zwykle liczyć mogliśmy na Pana Andrzeja Różowskiego, który wykonał mosiężny symbol NSZ nad tablicą oraz wcześniejszy krzyż na Grodzisku. Był z nami także gospodarz terenu Paweł Stawarz, który zapowiedział wsparcie dla przyszłych inicjatyw. Fachowe wystąpienia historyków Grzegorza Gawła, Ziemowita Kalinowskiego i Iwony Pasich z I.P.N. wzbogaciły wiedzę uczestników wydarzenia. Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy także tym nie wymienionym osobom i instytucjom, które okazały się dla nas tak pomocne na gościnnej Ziemi Szczyrzyckiej.

Czołem!

fot. Zbigniew Ryba






































Popularne posty z tego bloga

XII 2017 r. Czerwony Groń, 74 rocznica obławy na obóz O.P. "Wilk"

14 II 2021 Przełęcz Przysłop

Program U.M.W.M. "Kocham Polskę" - Wizyty w szkołach (zdjęcia)