II 2018 r. Partyzancki Przysłop 2018. – Relacja z dnia I – Rajd "Wilka"


Niedawno zakończyliśmy kolejne obchody na Przełęczy Przysłop, pamiętając o ofiarności żołnierzy tamtych dni, podążaliśmy wspólnie z młodym pokoleniem ścieżką pamięci. Spoglądając na te trzy ostatnie dni musimy stwierdzić, że były one niebywałym sukcesem, na rajd przybyło o wiele więcej niż zaplanowano uczestników. Mogliśmy liczyć na pomoc zaprzyjaźnionych organizacji oraz zupełnie nowo poznanych. Przysłop to malownicza i niezwykle piękna przełęcz, która łączy pieniński świat ze światem sądeckim, była to jedna z pierwszych furtek przed osiągnięciem granicy przez kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. To także miejsce naznaczone krwawą pacyfikacją, prześladowaniami, wreszcie jest to także miejsce walki oddziału partyzanckiego A.K. "Wilk", tej pamiętnej potyczki z lutego 1944 r.
Rajd podzielony został na 4 posterunki, wystartowało 15 patroli szkolnych. Pierwszy posterunek powiązany został z niemiecką obławą SD/Schupo, drugi posterunek był narciarskim patrolem Schupo ulokowanym na Przełęczy Złotne, trzeci posterunek znajdował się na stokach Dzwonkówki i składał się z partyzantów, ostatni czwarty posterunek przed samym Przysłopem również był polski. Uczestnicy rajdu otrzymali fałszywe Kennkarty, których musieli się nauczyć w ramach kontroli na posterunkach, na nich też sprawdzano kondycje i wiedzę rajdowiczów. Po oczekiwaniu na ostatnią grupę, zgromadzonych uczestników przeprowadzono pod pomnik, gdzie odbyły się właściwe obchody.
Nasza tożsamość to pamięć historyczna, umiejętność wyciągania wniosków z historii nawet kosztem autorytetów uznanych przez „zacne” grona, W tym wszystkim nie należy jednak pogubić sensu walki, kultywowania wojskowości i ofiarności względem obowiązków polskich.




















































Popularne posty z tego bloga

XII 2017 r. Czerwony Groń, 74 rocznica obławy na obóz O.P. "Wilk"

14 II 2021 Przełęcz Przysłop

Program U.M.W.M. "Kocham Polskę" - Wizyty w szkołach (zdjęcia)