IX 2017 r. 70- rocznica ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”

Ruda Kameralna – Zakliczyn – Pogórze Rożnowskie
70- rocznica ostatniej walki kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”
To właśnie tu na gościnnym Pogórzu w Rudzie i Kameralnej znów uczciliśmy pamięć legendarnego dowódcy i bohaterskich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Okrągła rocznica ostatniej walki Pana Kapitana była dla nas nie tylko wyjątkowym wydarzeniem ale okazją do podsumowań naszej działalności i refleksją nad przeszłością.
Dwudniowe obchody składały się z wielu części. Pierwszym punktem obchodów był zapoczątkowany przez Jadwigę i Krzysztofa Perkmanów z ZŻ NSZ wraz ze Stowarzyszeniem Żandarmeria – I Edukacyjny Rajd Górski szlakiem kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”. Jak dotąd nikt nie organizował podobnego wydarzenia w regionie i podobnie jak w przypadku dorocznych centralnych obchodów zapoczątkowaliśmy nowe wydarzenie. Forma Rajdu Górskiego połączonego z historią wyjątkowo spodobała się lokalnej młodzieży. Mamy nadzieje, iż lokalne środowiska towarzyszyć nam będą w dalszych wyprawach na teren Pogórza i Beskidów.
Jeszcze pierwszego dnia odwiedziliśmy wraz z młodzieżą grób kpt. Dubaniowskiego, gdzie położyliśmy symboliczne znicze, następnie przemaszerowaliśmy na rynek miejski w Zakliczynie.
Tam właśnie zrealizowaliśmy kolejny punkt dnia jakim była inscenizacja historyczna nawiązująca do walk oddziału NSZ „Żandarmeria” w Małopolsce. Ratusz miejski posłużył nam jako zainscenizowany budynek Milicji Obywatelskiej i siedziby Urzędu Bezpieczeństwa. W inscenizacji wzięły wszystkie zaproszone grupy, nasi przyjaciele, specjaliści w swoich dziedzinach. Po inscenizacji udaliśmy się na kwatery do gościnnej Rudy Kameralnej.
II dzień obchodów miał charakter bardziej oficjalny ze względu na obecność pocztów sztandarowych, kombatantów, rodzin żołnierzy i urzędników. Niezwykłymi gośćmi tegorocznych obchodów podobnie jak i rok wcześniej był żołnierz „Salwy”, pochodzący z Sądecczyzny kpt. Józef Oleksiewicz i córka kpt. Dubaniowskiego, Maria Dubaniowska – Guzdek. Zadbaliśmy w tym roku o wizytę żołnierzy zawodowych względu na okrągłą rocznicę, i tak na 70 rocznicę przy pomniku kpt. Dubaniowskiego i jego żołnierzy stanęli żołnierze 21 BSP.
Pierwszym punktem II dnia obchodów była wizyta na cmentarzu w Zakliczynie, tym razem z rodzinami i oficjelami, następnym i najważniejszym punktem była Msza Święta w kościele Św. Idziego w Zakliczynie gdzie ofiarowano rok wcześniej srebrny ryngraf Jana Dubaniowskiego. 
Po Mszy Św. uczestnicy pojechali do Rudy Kameralnej, gdzie pod pomnikiem „Salwy” i jego żołnierzy złożono kwiaty i wygłoszono oficjalne przemówienia. Najważniejszym aspektem tej części był Apel Poległych wygłoszony przez reprezentanta GRH „Żandarmeria” i wręczenie Kapitanowi Janowi Dubaniowskiemu pośmiertnego odznaczenia – Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” na ręce córki Pana Kapitana. Wniosek o odznaczenie zainicjował Grzegorz Gaweł a formalny wniosek podpisał Burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.
Po zakończeniu obchodów oficjele i goście rozeszli się na poczęstunek a członkowie grup rekonstrukcyjnych i organizacji czczących tradycje kombatanckie wyruszyli w zorganizowanej kolumnie marszowej pod Krzyż Partyzancki wzniesiony na miejscu śmierci kpt. Jana Dubaniowskiego. To w tym miejscu byliśmy 4 lata temu inicjując wydarzenie upamiętnienia „Salwy” i w tym miejscu spotykać się będziemy w latach przyszłych bez względu na warunki i ludzkie kaprysy
Dziękujemy wspaniałym uczestnikom i współorganizatorom wydarzenia zrzeszonym w organizacjach: Światowy Związek Żołnierzy AK koło Olkusz, GRH 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica im. Józefa Kurasia „Ognia”, Koło Światowego Związku Żołnierzy AK Nowy Targ wraz z Sekcją Młodzieżową Koła Nowy Targ, Stowarzyszeniu Miłośników Historii 1PSP z Nowego Sącza.
Stowarzyszenie „Żandarmeria” i działacze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych otrzymali wielkie wsparcie od mieszkańców Rudy Kameralnej. Warto tu wymienić Pana Różowskiego i Turczaka wraz z żonami oraz Panią Świetlicową wraz z mężem opiekujących się nami w czasie pobytu, dziękujemy im za poświęcenie i wielką ofiarną pracę. Burmistrz Dawid Chrobak zabezpieczył oficjalną część uroczystości, zapewniając obecność pocztów sztandarowych, specjalistycznego sprzętu, koordynując działania pracowników gminy. Na wniosek Grzegorza Gawła zatroszczył się także o skuteczne przeprowadzenie procesu, którego uwieńczeniem było pośmiertne odznaczenia kpt. Dubaniowskiego.
Była z nami przez cały czas wspaniała ekipa TV Trwam, która na co dzień opracowuje materiały o podobnych wydarzeniach w całej Polsce, towarzyszyli nam już na Przysłopie 2 lata temu. Lokalnie gościliśmy także Telewizję Tarnowską. Dziękujemy za wsparcie medialne także Radiu RDN.
Dziękujemy wszystkim nie wymienionym w imieniu Stowarzyszenie „Żandarmeria” i działacze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Małopolska.


Czołem Wielkiej Polsce!
































































Popularne posty z tego bloga

XII 2017 r. Czerwony Groń, 74 rocznica obławy na obóz O.P. "Wilk"

14 II 2021 Przełęcz Przysłop

Program U.M.W.M. "Kocham Polskę" - Wizyty w szkołach (zdjęcia)