27 IX 2015 r., II OFICJALNE OBCHODY OSTATNIEJ WALKI KPT. JANA DUBANIOWSKIEGO „SALWY” 68-ROCZNICA.


Szczęśliwie i z należytym ceremoniałem przebiegły obchody ostatniej walki kpt. Jana Karola Dubaniowskiego „Salwy”.
Piękna uroczystość kościelna rozpoczęła dzień, po Mszy Św. uroczysty pochód przemaszerował na cmentarz gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Kulminacyjnym punktem stał się apel poległych przy grobie kpt. „Salwy”. Gdy część gości przemieszczała się na kolejne miejsce pamięci - cmentarz w Filipowicach gdzie historyk Grzegorz Gaweł przybliżał historię, wówczas rekonstruktorzy udali się do Rudy Kameralnej. W tej pięknej otoczonej lasami miejscowości gdzie przyszło kapitanowi Dubaniowskiemu zakończyć bój zgromadziliśmy się aby pod symbolicznym krzyżem wspomnieć odział, osoby z nim związane jak i samego dowódcę. 
Po uroczystościach zgromadzony tłum przemieścił się na polanę gdzie odbyło się widowisko historyczne – „Rekonstrukcja potyczki partyzanckiej z UB”. Zgromadzeni widzowie mieli okazję zobaczyć wyposażenie i umundurowanie z lat 1945-47, sama rekonstrukcja cieszyła się wielkim powodzeniem czego dowodem były gromkie oklaski. Po rekonstrukcji kol. K. Olesiński z Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”- organizatora uroczystości, przybliżył widzom tło historyczne batalii i opowiedział o postaciach i elementach widowiska. Widowisko nie mogło by zaistnieć bez poświęcenia i pomocy zaprzyjaźnionych grup z Podhala i Sądecczyzny (Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP „Błyskawica” i Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza.
Nie było by tych uroczystości bez wkładu kol. Krzysztofa Perkmana i jego rodziny (ZŻ NSZ Małopolska i GRH „Żandarmeria”) to on prowadził uroczystości we wszystkich trzech miejscach pamięci i zapewnił jej należyty porządek. Panu Grzegorzowi Gawłowi (historykowi piszącemu biografię kapitana) należą się podziękowania za fachową merytoryczną pomoc i współprowadzenie obchodów w każdym z odwiedzanych miejsc, szczególnie przybliżenie historii miejsc i ludzi, 
Uroczystości zakończyły się podziękowaniami, widzowie i rekonstruktorzy goszczeni w lokalnym ośrodku kultury przez Sołtysa Rudy Kameralnej mogli się posilić i przygotować do podróży.
Chcieliśmy podziękować:
Księżom Parafii Św. Idziego w Zakliczynie za patriotyczne kazanie podzas Mszy Św.
Sołtysowi Rudy
Kameralnej mogli się posilić i przygotować do podróży.
Chcieliśmy podziękować:
Księżom Parafii Św. Idziego w Zakliczynie za patriotyczne kazanie podzas Mszy Św.
Sołtysowi Rudy Kameralnej za piękne przygotowanie i oznakowanie miejsca pamięci w Rudzie Kameralnej, poczęstunek i gościnę.
Burmistrzowi Gminy Zakliczyn i Ośrodkowi Kultury w Zakliczynie za skromne wsparcie i odpowiednie ruchy administracyjne ułatwiające nam przeprowadzenie uroczystości.



Popularne posty z tego bloga

XII 2017 r. Czerwony Groń, 74 rocznica obławy na obóz O.P. "Wilk"

14 II 2021 Przełęcz Przysłop

Program U.M.W.M. "Kocham Polskę" - Wizyty w szkołach (zdjęcia)